ZIELONY MEDYK RADZI

Zielona_2015_Dzień-1_250

Medyczni w czasie drogi zazwyczaj idą na końcu grupy z białą flagą i znaczkiem, na których jest czerwony krzyż. Dzięki nim możemy czuć się bezpieczniej – zawsze udzielą pierwszej pomocy, zostaną z osobą, która zasłabnie, opatrzą rany. Są wyposażeni w apteczkę pierwszej pomocy zawierającą podstawowe medykamenty.

Jest to bardzo wymagające wysiłku zajęcie, dlatego w ramach wdzięczności warto zaproponować medycznym pomoc np. przy niesieniu apteczki, flagi itd.

Oczywiście zachęcamy wszystkich chętnych, aby zaangażować się w posługę MEDYCZNĄ na rzecz braci i sióstr w czasie pielgrzymki. Jeśli jesteś lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem medycznym to zapraszamy do pomocy, chociażby wieczorem do namiotu MEDYKÓW.

Kiedy udać się do namiotu medyka?

Wieczorem po apelu medyczni zawsze pełnią dyżur w największym zielonym, wojskowym namiocie. Wtedy też można skorzystać z ich pomocy. Pamiętaj by mieć ze sobą wypełnioną książeczkę pielgrzyma, w której na drugiej stronie znajduje się oświadczenie o chorobach, przyjmowanych lekach i uczuleniach. Książeczkę należy wypełnić przed wyruszeniem na szlak – ułatwi to znacznie pracę medykom w przypadku niespodziewanych sytuacji w drodze, gdy trzeba działać szybko i nie zawsze jest czas na szczegółowy wywiad.

Zanim ustawisz się w kolejce do namiotu medycznego zadbaj o higienę, zwłaszcza stóp. Medyk nie jedno w życiu widział jednak postaraj się zrobić wszystko, aby przyjemniej mu się pracowało normalnie.

W jakich przypadkach udać się do medyków?

 • Najczęstszą dolegliwością, która dopada pielgrzyma są pęcherze wypełnione płynem, popularnie zwane bąblami. Bąble przebijamy TYLKO i WYŁĄCZNIE w namiocie medyka. Nie próbuj przebijać bąbli sam, w żadnym wypad ku nie rób tego znaczkiem, nożyczkami lub innego rodzaju ostrymi narzędziami, gdyż może wdać się zakażenie. Odradzamy również przebijanie bąbli na postojach, kiedy stopy nie mają szans na dłuższy odpoczynek.
 • Asfaltówka, czyli reakcja uczuleniowa na parujące z asfaltu substancje chemiczne. Wyglądem przypomina wykwity pokrzywkowe, czyli tak jak wysypka po kontakcie z pokrzywą.
 • Ostre bóle mięśni, stawów, ścięgien. Kiedy pojawi się obrzęk, zaczerwienienie, bolesna okolica jest ciepła.
 • Odciski, otarcia, odbicia w obrębie stóp
 • Otarcia w okolicy pachwin
 • Gorączka, przeziębienie
 • Zawroty głowy, nudności, problemy układu pokarmowego (biegunka, zaparcia, wymioty)
 • Uczulenia

Kiedy nie przychodzić do medyka?

Kiedy bolą Cię mięśnie, macie tzw. zakwasy to znaczy, że żyjesz. Jest to normalny objaw długotrwałego wysiłku, jakim jest pokonanie 30-40 km dziennie. Wyżej wymienionym dolegliwościom możesz zaradzić sam stosując maści i żele przeciwbólowe z diclofenakiem czy ibuprofenem np. voltaren, dicloziaja, diprilif itp.

 

Główne zalecenia medyka:

 • Czapka, chusta, kapelusz – ZAWSZE NA GŁOWIE, ryzyko udaru przy panujących w sierpniu upałach jest naprawdę duże a zepsutą fryzurę można poprawić wieczorem:)
 • Pijemy co najmniej 3-4 litry wody wciągu dnia, (CO NAJMNIEJ) należy unikać słodkich napojów typu coca-cola, można natomiast pić rozpuszczane w wodzie minerały typu multiwitamina+magnez, nie należy jednak przesadzać z ich ilością.

Pragniemy obalić panujący wśród pielgrzymów mit –OD PICIA WODY NIE ROBIĄ SIĘ BĄBLE!

 • Pielgrzymka to nie turnus odchudzający i oprócz wody należy spożywać posiłki, które dostarczą nam energii niezbędnej do pokonania długiej drogi.
 • Przypominamy o tym, że warto posiadać własną apteczkę, Listę rzeczy do podręcznej pielgrzymkowej apteczki, która została przygotowana przez naszych medyków, zamieszczamy pod TYM linkiem, znajdziesz ją również w książeczce pielgrzyma.