WAPM 2018 – dzień 6.

Za nami dzień szósty, trasa Brzustów – Strzelce. Dzień gorący, ale długie leśne odcinki i liczba kilometrów bliska jedynie 30 km sprawiły, że droga stała się naprawdę przyjemna. Wyruszyliśmy z wsi długiej, ale jednak nie najdłuższej w Polsce (było sprawdzane!), o godzinie 6:40, aby po dwóch etapach w cieniu leśnych drzew, w zapachu sosen i podnoszącego się kurzu z podłoża, dotrzeć na godzinę 10:00 na Mszę Świętą w Smardzewicach.

Przepiękną oprawą muzyczną tradycyjnie zajęła się najliczniejsza grupa WAPM – Grupa Brązowa. Biskup w kazaniu nawiązał do tegorocznego hasła „Niech zstąpi Duch Twój…”, jak i do dzisiejszego święta jakim jest wspomnienie św. Wawrzyńca, diakona i męczennika. Mówił o Duchu Świętym, jako o „trenerze męczenników”. Podkreślił, że to Duch Święty dawał im siłę, pomagał im zrozumieć Prawdę, że to On działa niepostrzeżenie, dokonując wielkich rzeczy – „to Duch Święty sprawił Boże Narodzenie, to Duch Święty teraz i za chwilę dokonuje czegoś niezwykłego, bo to Duch Święty dokonuje przeistoczenia (…), kapłan wykonuje znak, ale za tym znakiem stoi działanie Ducha Świętego.”

Po Mszy Świętej przeszliśmy szalony 800 metrowy etap, aby przy szkole w Smardzowicach posilić się obiadem, potańczyć i nabrać sił na dalszą część dnia. Kolejny etap, ku pozytywnemu zaskoczeniu zielonych pątników, wbrew nienapawających entuzjazmem 8 km na mapce w karcie pielgrzyma, zakończył się postojem w lesie po niecałych 7 km. Podczas tej drogi wysłuchaliśmy bardzo ciekawej konferencji (jutro załączymy nagranie) dr Iwony Czumy, pani psycholog kliniczna, neuropsycholog, doktor nauk humanistycznych, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Opowiedziała Zielonym, jak pracować nad sobą, jak znaleźć równowagę wśród codziennych obowiązków oraz o działaniu i kontrolowaniu emocji. Znalazło się tylu chętnych do zadawania pytań, że odpowiedzi kończyliśmy na początku następnego etapu.

Droga leśna, momentami bardzo wąska, momentami szeroka i piaszczysta tak, że zieloni rozstąpili się na dwie strony pozostawiając środek drogi pusty, z różańcem i zielonym muzykiem, doprowadziła nas do kolejnej miejscowości na ostatni już, przed noclegiem, postój szóstego dnia.

Ostatni etap zlecał wyjątkowo szybko, jako że były to niecałe 5 km. Czas ten spędziliśmy między innymi na wysłuchaniu konferencji ks. Dariusza Nowaka SDS, który przybliżył nas do sakramentu pokuty
i pojednania. Będziemy kończyć ten temat jeszcze jutro, i wtedy zieloni podzielimy się konferencją.

Na nocleg doszliśmy po 18. O 20:30 rozpoczęliśmy wyjątkowy apel – teatralną Drogę Krzyżową, która wprowadzając nas w klimat Wielkiego Piątku, przedstawiła i przybliżyła nam emocje poszczególnych świadków tych zdarzeń.

Mamy godzinę 23, jutro wstajemy o 4:00, aby już o 5:10 wyruszyć na pątniczy szlak. Grupa Prasowa życzy dobrej nocy!

Zdjęcia możecie obejrzeć TUTAJ, a filmik TU.