WAPM 2018 – dzień 1.

Pierwszy dzień na pielgrzymim szlaku to dzień szczególny. Nogi jeszcze nierozchodzone, ale serce skierowane od początku w kierunku Jasnej Góry. 5 sierpnia, kościół św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, godzina 5.30, okolice Placu Zamkowego wypełniają się pielgrzymami. Coraz więcej też zielonych koszulek i chust. Rozpoczyna się Msza Święta przed wyjściem pielgrzymki. Przewodniczy ks. kard. Kazimierz Nycz. W tym roku WAPM idzie z hasłem „Niech zstąpi Duch Twój” i właśnie te słowa ksiądz kardynał przybliżył w homilii.

Jak przypomniał w tym roku to już 40 lat od wyboru Papieża-Polaka, który przecież przez 27 lat swojego pontyfikatu w szczególny sposób prowadził lud pielgrzymi. Uczył nas tego przez obecność na kolejnych Światowych Dniach Młodzieży oraz podczas przyjazdów do Ojczyzny. Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II korespondują również z tegorocznym hasłem duszpasterskim Kościoła w Polsce. My, młodzi szczególnie chcemy dać prowadzić się Duchowi Świętemu. Ksiądz Kardynał powiedział, że nasz cel, czyli droga do Częstochowy, został opisany  słowami św. Pawła z dzisiejszej Ewangelii – każdy z nas ma porzucić starego człowieka i stać się nowym stworzeniem. To stało się już przy chrzcie, ale naszym zadaniem jest ciągłe odnawianie tego daru, przypatrywanie naszemu powołaniu.

Na sam koniec Ks. Kardynał przypomniał, że Jan Paweł II mówiąc słowa „Niech zstąpi Duch Twój” zrobił pauzę przed fragmentem „tej ziemi” zawężając tym samym słowa do naszej Ojczyzny. Zaapelował byśmy takie zawężenie również spróbowali wprowadzić w nasze życie, serce, naszą ziemię i patrzenie na świat oraz powołanie życiowe. Bo nie zmieni się Polska, Europa, świat, jeśli nie zmieni się każdy z nas. Czas na pielgrzymim szlaku jest do tego idealnym momentem.

Intencja jaką powierzył nam ksiądz Ksiądz Kardynał do szczególnego omadlania podczas pątniczej drogi brzmi: „O powołania. Aby odnawiało się pokolenie kapłańskie i zakonne.”

Początek naszej dzisiejszej wędrówki na pewno zostanie w pamięci wielu osób – ożywczy deszcz pokropił nasze jeszcze niezmęczone nogi podczas Mszy Świętej. W zasadzie to lało całkiem porządnie, ale przecież pielgrzymom niestraszny deszcz. Wyruszyliśmy z śpiewem na ustach, żegnając na najbliższe 10 dni Warszawę. Na trasie spotkaliśmy ogrom osób, które czasem ze łzami w oczach machały, przekazywały intencje do powierzenia Maryi poprzez naszą wędrówkę. Jak zawsze spotkaliśmy się również z ogromną życzliwością ze strony mieszkańców miejscowości, przez które przechodziliśmy. Pierwszy dzień to także pierwsza konferencja – dziś wygłoszona przez ks. Sławomira Soczyńskiego SDS. Była czasem przybliżającym hasło, z którym wędruje w tym roku Grupa Zielona – „Nie wolno ci spocząć”. O prawdzie, wolności, dobrym wykorzystaniu mediów społecznościowych z domieszką świadectwa – tak w skrócie można podsumować treść bardzo bogatej konferencji. Dobrze określił ją także nasz ksiądz przewodnik – powiedział, że ta konferencja była bardzo wyrazistym, pierwszym szkiełkiem w witrażu, który będziemy przez całą naszą pielgrzymkę uzupełniać przy spotkaniach z kolejnymi gośćmi.

Dzień zakończyliśmy w Czarnowie. O 21.00 jak zawsze zebraliśmy się na wspólnym apelu, by powierzyć Maryi cały dzisiejszy dzień, podziękować za szczęśliwe dotarcie do pierwszego celu na trasie oraz prosić o siły na kolejne dni.

 

Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ, a relację filmową TUTAJ.

Konferencja ks. Sławomira Soczyńskiego SDS: