Rady Starego pątnika II, czyli jak zachować porządek

Grupa porządkowa i jej rola w utrzymaniu bezpieczeństwa na szlaku.

IMG_9457
1. Porządkowi to osoby, na których ciąży olbrzymia odpowiedzialność. To oni zarządzają kolumną pielgrzymów oraz zabezpieczają ją na trasie. Wiąże się to z dużym wysiłkiem fizycznym i psychicznym z ich strony. Członkowie tej grupy często znajdują się w stresujących, skomplikowanych i nerwowych sytuacjach. Niestety czasami zdarza się, że pielgrzymi niechętnie spełniają polecenia porządkowych. Pamiętajmy, że ich tytaniczny wysiłek ma na celu zapewnienie nam BEZPIECZNEJ podróży na Jasną Górę! Traktujmy porządkowych jak naszych Aniołów Stróżów, którzy czasami są wymagający i mogą dać w kość, ale nigdy nas nie opuszczą i zawsze wyciągną pomocną dłoń 😀

2. Grupa porządkowa zapewnia również płynność marszu oraz INSPIRUJE 😛 pielgrzymów do niesienia: tub, wzmacniacza, znaczka oraz PIÓR. Nasze pióra to sztandar i znak rozpoznawczy Zielonej – widnieją na nich Pan Jezus i Matka Boska. Starajmy się, wedle naszych możliwości, pomagać w niesieniu powyższych symboli pielgrzymki (szczególnie ciężkich tub). Często będzie to wymagało dużego wysiłku i litrów potu pozostawionego na szlaku. Traktujmy to jako ofiarę i świadectwo dla naszej Matki w Częstochowie. Z pewnością taki rodzaj posługi zahartuje nas fizycznie i duchowo.

3. Pielgrzymując w grupie Zielonej trzeba pamiętać, że liczba pątników niejednokrotnie przekracza 400 osób. Tak duża liczba pielgrzymów sprawia, że kolumna na jezdni często przekracza 300 metrów. Dlatego niezbędne jest minimum samodyscypliny i wykonywanie poleceń porządkowych w sprawie tzw. dziur i ogonów. Zwarta i sprawnie przemieszczająca się kolumna pielgrzymów zmniejsza ryzyko wypadku na drodze!

W tym roku nasi porządkowi będą mieli bardzo dużo pracy . Dlatego prosimy o żarliwą modlitwę w ich intencji!
Jak zawsze dziękujemy za konsultacje i porady udzielone przez weteranów naszej grupy ( szczególne podziękowania dla brata Czarka 🙂 )

HPIM3612