Spotkanie opłatkowe Grupy Zielonej rozpoczęliśmy Koronką do Miłosierdzia Bożego w podziemiach kościoła św. Anny w Warszawie. Następnie z wielką radością powitaliśmy ks. Krzysztofa Porosło, który wygłosił konferencję „O Bogu, który schodzi do człowieka”. Dowiedzieliśmy się z niej, o co tak naprawdę chodzi, gdy mówimy o Zbawieniu, Odkupieniu i Usprawiedliwieniu.
- Zbawienie to o wiele więcej niż przebaczenie grzechów, to objawienie Pana Boga. Miłość okazuje się przez chęć poznawania drugiej osoby i tylko dążąc do coraz lepszego poznania Boga możemy być zbawieni.
- Odkupienie to bycie wykupionym z niewoli za konkretną cenę. Gdy mamy słabszy dzień powinniśmy przypomnieć sobie i uświadomić ile kosztowaliśmy Boga – Jego życie.
- Usprawiedliwienie nie wiąże się z tym, że sobie na coś zasłużyliśmy. Nie ma żadnej opcji, abyśmy wyrównali nasze rachunki z Panem Bogiem – to On nas usprawiedliwia, bo nas kocha.
W konferencji szczególnie wybrzmiała miłość Boga do człowieka, która nie jest uzależniona od tego, co robimy. Bóg nas kocha bezwarunkowo, ale nie oznacza to, że akceptuje nasze grzechy. Boża miłość jest miłością wymagającą, bo tylko taka jest prawdziwa.
Bóg dokonuje z nami „wspaniałej wymiany”- my dajemy ubóstwo, On daje nam bogactwo, my dajemy grzech, On daje miłość, my dajemy śmierć, On daje życie. W tym wszystkim potrzebuje naszej prawdziwości. Schodząc do nas nie chce spotkać się z ideą czy wyobrażeniem, ale z konkretnym człowiekiem.
Po konferencji przeszliśmy do kaplicy Res Sacra Miser zlokalizowanej niedaleko kościoła św. Anny. Uczestniczyliśmy tam w Mszy Świętej oraz adoracji Najświętszego Sakramentu.
Następnie wróciliśmy do św. Anny, gdzie w przytulnych wnętrzach przykościelnej kawiarenki, wśród ogólnej radości i przy śpiewie kolęd, dzieląc się opłatkiem złożyliśmy sobie życzenia. Miłych słów, uścisków i rozmów nie było końca 🙂
Na spotkanie przybyli zarówno starzy pielgrzymkowi weterani, jak i „pierwszoroczni”. Jak zwykle dla obu stron było to bardzo ciekawe doświadczenie. Poczucie bliskości i jedności, które wytworzyło się i wzrastało na gorącym pielgrzymim szlaku, przeniosło się do św. Anny z lokalizowanej w mroźnej Warszawie 😉
Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się ponownie! 🙂
Zapraszamy na stronę ks. Krzysztofa: www.baptysterium.pl