Ekipa duchowna

main (3)Grupę Zieloną WAPM dokładnie od 31 lat prowadzą Salwatorianie, czyli zakonnicy z Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (z łac. Societas Divini Salvatoris – stąd skrót „SDS”). Zgromadzenie założył w 1881 roku Czcigodny Sługa Boży O. Franciszek Maria od Krzyża Jordan (1848- 1918).
„Dopóki żyje na świecie choćby jeden tylko człowiek, który nie zna i nie kocha Jezusa Chrystusa, Zbawiciela świata , nie wolno Ci spocząć!”. To słowa Założyciela Salwatorianów, które brzmiały mocno w jego sercu i zapaliły do misji głoszenia Zbawiciela nawet w najdalszych zakątkach świata. Dziś Jego duchowi synowie- salwatorianie wypełniając swój charyzmat głoszą Jezusa Chrystusa, jako Zbawiciela świata wszelkimi możliwymi sposobami, do których daje natchnienie miłość Boga i które odpowiadają potrzebom Kościoła. Stąd kapłani i bracia zakonni realizują swoje powołanie poprzez prace apostolskie przy 35 domach zakonnych w Polsce oraz misje zagraniczne na wszystkich kontynentach i wielu krajach świata. Ewangelizują poprzez wszystkie możliwe środki takie jak: Internet, telewizja, wydawnictwo „Salwator”. Gromadzą młodych w Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej, Salwatoriańskim Ośrodku Powołań i Wolontariacie Misyjnym „Salvator” – pomagając im w odkrywaniu i przeżywaniu własnego powołania i wiary, prowadzą duszpasterstwo parafialne, głoszą rekolekcje i misje parafialne, prowadzą posługę kapelanów oraz rekolekcje zamknięte w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie i Trzebini.
Szczególnym wymiarem ich działalności jest posługa na pieszych pielgrzymkach. Od wielu lat największą grupę stanowi nasza warszawska Zielona. Ponadto prowadzą pielgrzymki z Bielska- Białej, Elbląga i Wrocławia.
Strojem zakonnym Salwatorianów jest czarny habit przepasany czarnym sznurem –cingulum, na którym zawiązane są 4 węzły, 3 z nich symbolizują śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, a czwarty apostolstwo.

 

EKIPA DUCHOWNA ZIELONEJ

10644955_680974861987664_5747169711711360217_nKs. Paweł Radziejewski SDS- przewodnik Zielonej
Świetnie znany wszystkim Zielonym. Święcenia przyjął dwa lata temu. Potem trafił do parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela w Warszawie (Olimp). I tak zaczęła się jego przygodą z Zieloną. Zaangażowany maksymalnie we wszystko, co robi. Organizator m.in. spotkań popielgrzymkowych, sylwestra, czy tańca wielkanocnego na Placu Zamkowym.
To tylko niektóre z inicjatyw, które podejmuje. Od 1 września decyzją przełożonych czeka go nowe wyzwanie w dalekim Meksyku. Będziemy z Nim 🙂

 

 

Łukasz Anioł SDSKs. Łukasz Anioł SDS
Od pięciu lat trudzi się w Winnicy Pana. Zajmuje się pracą z młodzieżą w Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej, gdzie współpracuje z ks. Maćkiem Szeszko. Za sobą ma także roczną przygodę posługi duszpasterskiej w salwatoriańskiej parafii w Warszawie. Dołączy do naszej grupy wprost z Częstochowy, gdzie doprowadzi, jako przewodnik grupę 8 wrocławskiej pielgrzymki pieszej.

 

 

big_1271082414Ks. Marcin Dębkowski SDS
Święcenia otrzymał w 2006 roku. Jest wicedyrektorem Wydawnictwa „Salwator”. Mieszka w Krakowie. Wcześniej posługiwał w Meksyku i Krzyżu Wielkopolskim. Lubi książki- nie tylko sprzedawać.

 

 

 

 

x.Daniel JamrozyKs. Daniel Jamroży SDS
Cztery lata temu stał się kapłanem. Posługiwał w Mikołowie na Śląsku, a następnie mieszkając w Krakowie był odpowiedzialny za dzieło salwatorianów świeckich i Wolontariat Misyjny „Salvator”. W lipcu przeniósł się do Trzebini k. Krakowa, aby całkowicie oddać się duszpasterzowaniu w salwatoriańskim wolontariacie misyjnym.

 

 

ks. Pawel Krężołek SDSKs. Paweł Krężołek SDS
W 2010 roku przyjął święcenia kapłańskie. Na pierwszą parafię został posłany do Piastowa. Od trzech lat jest dyrektorem Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań- apostolatu, który pomaga rozeznawać młodym chłopcom powołanie. Przeprowadził wiele serii rekolekcji m.in. w więzieniu. Jest także studentem homiletyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a w wolnych chwilach… gotuje 😀

 

 

Kamil Leszczyński SDSKs. Kamil Leszczyński SDS
Współbrat kursowy ks. Pawła Radziejewskiego . Razem przyjęli święcenia kapłańskie, od których był wikariuszem w parafii św. Brata Alberta w Elblągu. Od lipca zamieszkuje w Trzebini, gdzie razem z ks. Danielem Jamrożym pełni rolę duszpasterza Wolontariatu Misyjnego „Salvator”. Autor ciekawych inicjatyw jak np. Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Elblągu.

 

 

M. SzechoKs. Maciej Szeszko SDS
Człowiek legenda. Wieloletni przewodnik Zielonej. Obecnie ojciec dyrektor Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 2006 roku. Pierwsze szlify duszpasterskie zdobywał na Olimpie w Warszawie. Do dziś wspominają go tam z łezką w oku. Ma zamiłowanie do muzyki, planszówek i robienia świętego rabanu w Kościele 🙂

 

 

 

p. Kuba Trzópek SDSKs. Jakub Trzópek SDS
Święcenia kapłańskie przyjął razem z naszym Przewodnikiem i ks. Kamilem. Jako świeżo wyświęcony kapłan wyjechał do posługi duszpasterskiej w Meksyku. Mieszka w miejscowości Campeche nad Zatoką Meksykańską. Jest tam wikariuszem, ekonomem i magistrem junioratu (troszczy się o kandydatów do życia zakonnego).

 

 

 

A. WacławekKs. Andrzej Wacławek SDS
Wyświęcony w 2011 roku. Posługiwał w Albanii, a potem w miejscu szczególnym dla wszystkich salwatorianów- w Bagnie. Obecnie jest katechetą podejmującym obowiązki duszpasterskie w parafii św. Michała Archanioła w Piastowie. Lubi grać w piłkę, naprawdę 😉

 

 

 

 

10649729_813230298697224_3723625418509333748_nKs. Wojciech Woźniak SDS
Od roku jest księdzem i wikariuszem parafii św. Michała Archanioła w Piastowie. Zapalony pielgrzym do Częstochowy najpierw z Wrocławia, a obecnie z Warszawy. Umiłował metodę modlitwy Słowem Bożym propagowaną przez Salwatorianów- Lectio Divina. Otwarty na spotkanie ze Słowem, ale i drugim człowiekiem.

 

 

 

IMG_9341Ks. Adrian Żądło SDS
Święcenia kapłańskie przyjął zaledwie dwa miesiące temu. Od lipca jest wikariuszem salwatoriańskiej parafii w Warszawie. Zgodnie wolą ks. Prowincjała ma przygotowywać się do posługi przewodnika naszej grupy. Wymowne, że jako młody ksiądz- „zielony” będzie przewodnikiem Zielonej.

 

 

 

 

 

Zielona2014_dzien_3_132S. Sara Justyna Radziejewska CSFB
Jak wskazuje skrót umieszczony po nazwisku jest betanką. Zgromadzenie to zostało założone przez salwatorianina Sługę Bożego ks. Chryzostoma Małysiaka w 1930 roku. Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej, bo taka jest oficjalna nazwa sióstr betanek, zostało powołane przede wszystkim do służby pomocniczej w parafiach. Dlatego siostry posługują jako katechetki, zakrystianki, organistki oraz zajmują się prowadzeniem gospodarstwa domowego na plebanii. Szczególną posługą wpisaną w charyzmat betanek jest otaczanie modlitwą kapłanów.
S. Sara pracuje w sekretariacie Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Już wcześniej pielgrzymowała z naszą grupą do Częstochowy.

 

 

tS. Michaela ABMV
Jest służebniczką śląską. Pełna nazwa Zgromadzenia brzmi: Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Zostało założone przez bł. Edmunda Bojanowskiego w 1850 roku. Siostry służebniczki śląskie posługują chorym, ubogim, młodzieży, dzieciom w świetlicach, przedszkolach i domach dziecka, a także na katechezie. S. Michaela kolejny raz wyruszy z nami na pielgrzymi szlak, aby towarzyszyć nam swoją radością i modlitwą. Od nowego roku szkolnego rozpocznie kolejny etap swojego życia zakonnego katechizując w szkole integracyjnej w Warszawie.

S. Karolina ABMVs.Karolina
Posługuje w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski przy Skwerze kard. Wyszyńskiego w Warszawie.

 

 

 

 

 

R. GlowczynskiDk. Rafał Główczyński SDS
Związany z Warszawą od urodzenia. W maju przyjął święcenia diakonatu. Zanim wstąpił do rodziny salwatoriańskiej studiował socjologię i wiele razy pielgrzymował z Zieloną. Jeszcze tylko pół roku pobytu w seminarium duchownym w Bagnie i wyruszy służyć w Winnicy Pańskiej. W wolnych chwilach- wodzirej. Na pielgrzymce też!

 

 

 

Zielona2014_dzien_3_141Dk. Artur Zając SDS
Pochodzi ze Śląska. Od maja jest diakonem i razem z dk. Rafałem przygotowuje się do przyjęcia święceń kapłańskich w przyszłym roku. Ukończył szkołę leśniczą, dlatego spaceruje po zielonych lasach, a także i drogach, ale tylko w grupie Zielonej!

 

 

 

 

Kl. Marek Sawicki SDSZielona2014_dzien_3_140
Urodzony i wychowany w Warszawie. Tu studiował socjologię i pracował. Zwiedził również kawał świata, ale poczuł, że serce wzywa go do małej, aczkolwiek urokliwej wsi Bagno. Po wakacjach wróci tam i zasiądzie w studenckich ławach, jako kleryk IV roku. Ciężko dobrze opisać kl. Marka, najlepiej poznać go osobiście!

 

 

 

kleryk ŻeniaKl. Eugeniusz Żukowski SDS
Po prostu „Żenia”. Za dużo nie trzeba go przedstawiać, bo i tak wszyscy go znają. Jego ojczyzną jest Białoruś, a do Polski przyjechał, aby podjąć formację w seminarium salwatorianów w Bagnie. Chyba idzie mu dobrze, bo podobnie jak kl. Marek jest już na IV roku. Śpiew i taniec to jego pasja. Zieloni, co roku się o tym przekonują!