Dzień siódmy

Dzień siódmy rozpoczął się miłym zaskoczeniem, pod postacią pomyłki w prognozie pogody. Zamiast pochmurnego deszczowego nieba obudziliśmy się pod zaróżowionymi świtem drobnymi obłoczkami. Podniosło nas to na duchu i pomogło nam w atmosferze pieśni i tańca pomaszerować do Sulejowa gdzie w pięknym neogotyckim kościele uczestniczyliśmy w Eucharystii. Po zakończeniu liturgii zjedliśmy śniadanie przyrządzone przez parafian ( m.in. gospodyni, która przygotowała z rodziną posiłek dla ok. 200 osób!). Najedzeni ruszyliśmy dalej, po drodze wysłuchując konferencji na temat Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej wygłoszonej przez jej dyrektora, księdza Maćka Szeszko. Opowiadał on nam czym jest i jak działa RMS, zachęcał pielgrzymów do żywego i otwartego przeżywania swojej wiary. Dobry przekaz płynący z jego słów wzmocniły osobiste świadectwa wygłoszone przez pielgrzymów-członków. Dzięki charyzmie i energii ojca Szeszko daliśmy radę dotrzeć do Lubienia, gdzie zjedliśmy pyszny obiad.

Posłuchaj konferencji ks. Szeszko:

Na kolejnym etapie Zieloni skupili się na odmawianiu Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz słuchaniu świadectwa życia zakonnego siostry Basi, salwatorianki. Było ono poruszające i, jak czas pokaże, inspirujące. Na postoju, lekką panikę wywołał deszcz, który był równie niespodziewany, co krótki. W drodze na nocleg uwaga pielgrzymów skupiła się na kolejnej części wykładu dotyczącego Eucharystii. Ksiądz Wojtek szczegółowo rozważył elementy liturgii, rozpoczynające Mszę oraz Liturgię Słowa. Wytłumaczył symbolikę poszczególnych gestów, zwrotów i ukazał przyczyny i porządek kolejnych elementów Eucharystii. Koniec etapu upłynął przy modlitwie Różańca i wspólnych śpiewach animowanych przez kleryka Żenię i grupę muzyczną.

Nasze kwatery okazały się leżeć w bliskim i, według opinii doświadczonych pielgrzymów, korzystnym sąsiedztwie armii. Taka lokalizacja oznacza bowiem możliwość skorzystania z ultrawygodnych jak na pielgrzymkowe warunki prysznicy. O godzinie 21 odmówiliśmy wspólny Apel Jasnogórski, na którym odnowiliśmy nasze przyrzeczenia chrzcielne. Towarzyszył nam wyjątkowy gość, sam ks. Paweł Radziejewski, do zeszłego roku Ojciec Przewodnik Grupy Zielonej. Wyjątkowa więc była też atmosfera apelu, który odbył się przy blasku świec i nastrojowych śpiewach Grupy Muzycznej. Pobłogosławieni i umocnieni dobrym słowem byłego Ojca Przewodnika Zieloni rozeszli się do namiotów zmierzyć się z nadchodzącym chłodem nocy.

Zobacz! -> Galeria zdjęć z dnia siódmego oraz film 🙂